Co mi dal týden přítomnosti v těle

„It’s not about the beauty, it’s about the honesty.“

Nejde o to, aby to bylo krásné, ale aby to bylo upřímné. To je výrok, který se mi během týdenního tréninku kontaktní improvizace skutečně vryl pod kůži. V posledním týdnu října jsem se zúčastnila mezinárodního projektu „Keep in Contact“ zaměřeného na kontaktní improvizaci jako prostředek pro rozvoj kreativitynástroj inkluze v práci se skupinami.

Po dobu celého týdne jsem předala vedení svému tělu a jeho vnitřní intuici a nestačila jsem se divit, co všechno mi odhalilo.

  • Procítila jsem oblasti ve svém těle, o kterých jsem netušila, že je možné je skutečně cítit a jak jejich vnímání ovlivní moji náladu, sebedůvěru i schopnost vnímat ostatní.
  • Zažila jsem probuzení kreativity ve chvílích, kdy jsem se o ni přestala snažit.
  • Objevila jsem nové dimenze lidského fyzického kontaktu a rozpomenula se na jeho přirozenost.

Proč odevzdat otěže tělu? Pro změnu, přinejmenším.

Je pro mě alarmující, jak moc jsme, jako příslušníci naší civilizace, odpojení od našich těl.

Nejvýše se hodnotí mentální schopnosti a schopnost je demonstrovat jazykem (opět mentálně) nebo jen prostřednictvím symbolů na obrazovce. Během honu za těmito mentálními schopnostmi jde péče o tělo, natož naslouchání mu, stranou.

Pokud jde o tělo a pohyb, vše se točí kolem vzhledu.

Vytvořili jsme a přijali představy, jak by tělo mělo ideálně vypadat. Taky jsme vymezili kategorie společensky uznávaného pohybu – říkáme mu třeba gymnastika, basketbal, samba atd. V těchto kategoriích je každý krok, skok, nebo posun přesně definovaný, pečlivě sledovaný a detailně rozebíraný.


Reálně jsou tedy nejvíc rozšířené formy pohybu taky produktem mentálních procesů. Tělo je tady pod přísnou kontrolou mysli a nemá žádnou volnost pro sebevyjádření.

Tělo má přitom hlubokou vnitřní inteligenci. Vždyť nás, pro pána, drží naživu díky miliónům vnitřních procesů, které naše mysl dokáže sotva pojmout!

Když tělo učí mysl

Program „Keep in Contact“ byl vytvořen tak, aby se tělu dostalo co nejvíce prostoru pro upřímné sebevyjádření.

Nejde o to, aby to bylo krásné, ale aby to bylo upřímné. Když se snažím tančit tak, aby to vypadalo krásně, je to moje mysl, kdo vede můj tanec. Tělo umí tančit jedině upřímně a autenticky, nepoznamenané koncepty krásy/divnosti.

Je osvěžující nechat pro změnu tělo, aby učilo mysl: autentický pohyb a tanec, ať v kontaktu s ostatními nebo samostatně, mi poskytl nový náhled na vnímání sebe sama v různých situacích, na moje způsoby vztahování se k lidem, na různé moje obavy…

A byl silný zážitek procházet těmito procesy ve skupině lidí, kteří prožívali více nebo méně totéž. Návrat do těla spolu s dalšími lidmi je skvělý pro připomenutí si, jak nás tahle zkušenost bytí v lidském těle spojuje – kolik prožitků, pocitů i strachů sdílíme. Zároveň všichni máme k dispozici tento úžasný nástroj, kterým je naše tělo, který nás dokáže autenticky vést, pokud mu to dovolíme.

Chceš být kreativní? Přestaň chtít.

Jeden z mnoha vhledů, které mi moje tělo během tréninku poskytlo, je, jak to chodí s kreativitou. Často jsem během kontaktní improvizace po nějaké době uvízla ve smyčce opakujících se elementů a cítila jsem, že můj pohyb postrádá kreativitu. Když jsem se ale soustředila na tohle zjištění a snažila se „vymyslet“ něco kreativního, bylo to jenom horší.

Rozhovor s další účastnicí projektu mi pomohl uvědomit si, že kreativitu nejde vynutit. Když se soustředím na to, co mi chybí, tak ten stav jen dále přiživuju.

Objevila jsem, že klíčem je dovolit si opakovat se, přijmout, co se děje a být s tím v daném momentu, bez hodnocení. Když se mi podaří vypnout kritické myšlení, otevřu tím všechny záklopky a kreativita může volně plout.

Kreativitu nelze vynutit. Kreativita se probouzí ve stavu přijetí a poddání se přítomnému okamžiku.

Meditace pohybem

Moje dlouhodobá tendence, která mi často komplikuje život, je tzv. overthinking – přehnané přemýšlení, resp. přeanalyzovávání. Co jsem si ale uvědomila, a hlavně prožila během projektu bylo, že to není tak úplně moje tendence. Je to tendence mé mysli. Moje tělo je tady a teď. Vždycky. A stejně tak je i moje vědomí, pokud je napojím na tělo.

 

Znáte ty chvíle, kdy si uvědomíte, že vaše mysl byla poslední tři hodiny v neustálém monologu a že jste si toho ani nebyli vědomi? Respektive jste se do těch všetečných myšlenek tak pohroužili, že jste si ani neuvědomili, že vám jsou k ničemu? Popisuju samozřejmě vlastní zkušenost, vím ale, že v ní nejsem sama.

Když se napojím na tělo, neznamená to, že ty myšlenky vypnu. Tenhle vypínací čudlík jsem bohužel ještě nenašla, i když si to často fakt moc přeju.

Když svoje vědomí napojím na tělo, myšlenky, které se čas od času dostaví, jsou tak hlasité, že je nejde nechat, aby jely dál. Musím a chci je ztlumit. Prodýchám je a vědomě obrátím pozornost zpátky do těla, kde se toho tolik děje! A zase a znova. Proto je pro mně meditace pohybem nejpříjemnější forma meditace.

Meditace kontaktem

Kontakt je mocná kotva. V těle i v přítomném momentu. Když se nás někdo dotkne, zvlášť pokud je to nečekané, naše vědomí se přesune do místa kontaktu.

Tím to ale nekončí. Vzápětí následuje mysl a nabízí pro daný kontakt různé významy a interpretace: „to byl omyl“ nebo „líbím se mu“ nebo „pozor!“ nebo „jé, to je milé“, atd. … dosaďte si svoje.

Kontaktní improvizace nabízí prostředí, kde můžeme kontakt využít čistě jako kotvu a jako nástroj pro objevování možností dvou (nebo více) těl v pohybu. Je to intenzivní trénink mysli, protože ta samozřejmě ze zvyku zabíhá do svých úvah, obav a interpretací. Je to pohybová meditace v páru (nebo ve skupině).


Skvělé je, že když se odpoutáme od těch všetečných interpretací mysli, můžeme začít vnímat, jaký efekt má kontakt na čistě fyzické úrovni. Ne na emocionální ani na sexuální úrovni. Kdy jindy takto kontakt vnímáme? Čistě fyzicky – dotek, tlak, teplota, reakce těla. U masáže? A dál?

Není to neskutečné? Chodíme po světě se svými fyzickými těly a jak zřídkakdy vstoupíme do fyzického kontaktu pro kontakt samotný. Za vším hledáme význam a smysl. Za vším je mysl.

Nechat promluvit tělo

Příležitosti objevovat přirozenou moudrost těla a jeho možnosti jen tak, pro zábavu, resp. pro prožitek samotný, jsou tak vzácné, ale existují. Ve větších městech najdeme laboratoře kontaktní improvizace, workshopy autentického pohybu, různé pohybové a taneční meditace, workshopy acro jógy.

Zároveň ale není nutné kvůli tomu nikam cestovat. Mám pro vás tajemství: naše tělo máme vžycky s sebou. Všude a pořád. A je jenom na nás, kdy si tu příležitost objevovat jeho přirozenou moudrost, sami poskytneme.

Od návratu z tréninku se během ranní jógy čím dál častěji přistihnu, že místo ustálených asán se válím na podlaze a různě se u toho kroutím, protahuju, vstávám, skáču, padám… Nechávám tělo, aby dělalo, co zrovna potřebuje. A cítím se po tom krásně svěží, nabitá energií a hlavně autenticky a sama sebou!

Prožitky z tréninku mě samozřejmě inspirovaly k probouzení těchto kvalit i při praxi acro jógy. První praxe po návratu byla neskutečná. Prohloubená vnímavost k tělu spolu se svěžím přístupem otevřenostizvídavého objevování přinesly novou vlnu kreativity, autenticity a hravosti, na které jsme se svezli na úplně nová místa 😀

Těším se na zakomponování nových prožitků a přístupu do acro jógových workshopů a kurzů.

Mezinárodní tréninkový kurz Keep in Contact pořádala nezisková organizace Dobroti ve spolupráci se španělskými lektory z asociace Ara Enmoviment. Projekt byl financován z programu Erasmus+, který nabízí (převážně) mladým lidem různé možnosti neformálního vzdělávání.

Pokud vás láká možnost zúčastnit se některého z mnoha dostupných mezinárodních projektů zaměřených na širokou škálu různých témat, mrkněte na aktuálně dostupné projekty pro české účastníky třeba v této FB skupině.

"Mou vášní je acro jóga a její přesah do partnerských vztahů. Ukazuji párům, jak díky společné vědomé praxi najít harmonii v pohybu i ve vztahu a užít si při tom spoustu zábavy." Můj příběh si přečtěte tady >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejčtenější články
  • Rubriky
  • Získejte pdf manuál jako DÁREK
  • Objevte přirozenou vnitřní inteligenci svého těla a zjistěte, jak ji uplatnit v praxi acro jógy.

  • Potkejme se na Facebooku: