„Lidé přeceňují, co mohou udělat za rok, a podceňují, co mohou udělat za deset let.“
– Bill Gates
Dori 2010 si odmítala zřídit účet na facebooku. Strašně se styděla mluvit anglicky (a taky to moc neuměla), i když snila o poznávání lidí z jiných zemí. Měla trauma ze sportů a tělesných aktivit. Snila o tanci, ale neodvažovala se přihlásit na kurz. Jedla maso a nejčastěji vařila špagety s kečupem a se šunkou.
Taky se na přelomu roku oddávate té oblíbené ňuňací aktivitě – zachumlat se do deky s horkým čajem po ruce, zapálit svíčku, zalistovat v diáři/deníčku a zabilancovat, co nám uplynulý rok přinesl? Já jo ❤️
Tentokrát jsem ale narazila na ještě lepší návrh, jak tento rituál prohloubit, a chci se o něj s vámi podělit. S přelomem roku jsme vstoupili do zbrusu nové dekády – do dvacátých let jednadvacátého století! Vzrušující, no ne?
A jelikož je citát z úvodu článku opravdu hodně trefný a pravdivý, v novém desetiletí můžeme uskutečnit velké věci. Začátek roku 2020 je proto symbolický okamžik, který vybízí k ohlédnutí nejen za uplynulým rokem, ale za celým desetiletím. A potom taky k nastavení záměrů pro novou dekádu.
Pro mě bylo obzvlášť to ohlédnutí silným zážitkem. Uvědomění si, kdo jsem byla na začátku roku 2010, a jakou cestu jsem od té doby ušla, mi připomnělo, že velké a zásadní změny často zrají více let.
Od ovládnutí angličtiny, cestování a několika let života v zahraničí, přes nový úžasný vztah (s cizincem, se kterým bych se 10 let zpátky sotva domluvila), přechod na rostlinnou stravu, zamilování se do acro jógy, brazilského Zouku (tanec) a vege-vaření, až po rozjezd podnikání v tom co miluju: acro jóga a zdravé vaření.
V závěru loňského roku jsem žila hodně ve své hlavě. Ve snaze vymyslet život a tak. Ohlédnutí za posledními 10 lety mi připomnělo, že nejlepší životní posuny se dějí, když jdu do akce. Když přijmu příležitost, které přede mnou stojí, navzdory strachu a pochybnostem. Činy vždycky přinášejí jasnější výsledky, než přemýšlení.
Zvu vás k tomu, abyste si tímto mocným rituálem prošli taky a připomněli si, co všechno jste zvládli a jak se posunuli. Věřím, že vás to povzbudí a navnadí na nadcházející dekádu nebo dodá sílu jít dál, pokud zrovna procházíte těžším obdobím. Někdy je zkrátka dobré podívat se na život z větší perspektivy.
Autorkou postupu, který vám tady představím, je Marie Forleo. Pokud nemáte problém s angličtinou, nechte se tímto rituálem provést pomocí jejich videí pod tímto odkazem. Jestli preferujete vedení v češtině, čtěte dál.
Připravte si svůj oblíbený deník nebo zápisník a jdeme na to!
Co pomáhá se rozpomenout?
Vzpomeňte si na rok 2009 nebo začátek roku 2010 – kde jste byli, co jste dělali, co pro vás bylo důležité? A jak se váš život vyvíjel od roku 2009 dál? Čím jste procházeli, jaké změny se udály? Projděte si staré fotky, diáře, e-maily – cokoliv, co oživí vaše vzpomínky.
Po sepsání téhle části si projděte své zápisky znovu a zeptejte se: Co pro mě bylo nejdůležitější a proč?
Zamyslete se ohledně svých vztahů, rodiny, zdraví, spirituality, financí, kariéry, kreativity apod. Zapište si všechny získané poznatky, na které si vzpomenete. Pak se zeptejte: Co z toho je pro mě nejdůležitější a proč? Které z těchto ponaučení opravdu změnily váš život? Co chcete mít na paměti během nového desetiletí?
Život nepřináší jen růst, posuny, skvělé zážitky a inspirativní vhledy. Někdy je to boj. Někdy nové zážitky bolí a zraňují a ty jizvy si s sebou neseme ještě dlouhá léta. A často ty rány dokonce stále dokola otevíráme a solíme. A tu bolest si střádáme v sobě.
Kromě toho nám v podvědomí témeř denně beží nějaká omezující přesvědčení, strachy a pochyby, které nás brzdí v naší cestě.
Je dobré se občas zastavit a na tyhlety vnitřní programy se podívat zblízka. A rozhodnout se, že už je v sobě dál nechceme nosit. Teď se nabízí symbolická příležitost uklidit si v duši a do nového desetiletí vstoupit s vniřním klidem, čistou myslí a jasným záměrem.
Tady jsou 3 oblasti, na které stojí za to se podívat a zjistit, co už nemá smysl táhnout s sebou:
Vím, táhle část by vydala na samostatnou knihu a někdy i několilaletou terapii. I když zatím nevíme, jak odpustit nebo nechat něco za sebou, samotné pojmenování a uznání těchto pocitů přináší úlevu.
Všem nám v hlavě běží podvědomé programy a filtry, skrze které vnímáme svět. Jsou to právě naše přesvědčení o sobě, lidech a životě vůbec, co předurčuje naše myšlenky, slova, činy a ve finále náš osud.
Poté, co si v deníku odpovíte na otázky výše, ty následující vás namotivují k tomu, abyste se nefunkčních přesvědčení opravdu zbavili:
Teď, když víte, na čem jste, jaké zkušenosti a učení si nesete do nové dekády a co můžete odložit, je čas se zamyslet, jak chcete prožít dvacátá léta 21. století.
Napište si do deníku, co chcete v následujících 10 letech zažít, vytvořit, čeho chcete dosáhnout v těchto oblastech:
… a v jakékoliv jiné oblasti, která je pro vás důležitá.
Zapište si, jak se chcete cítit a čeho díky tomuto naladění můžete dosáhnout. Dovolte si opravdu se zasnít a představte si nejlepších 10 let vašeho života. Nepodceňujte se v tom, čeho můžete dosáhnout. Pište co nejkonkrétněji, jak si přejete, aby váš život vypadal.
Pak si svoji vizi přečtěte. Které ze sepsaných cílů jsou pro vás nejdůležitější v tomto roce? Vyberte si 3 hlavní cíle, na které se chcete letos soustředit a odpovězte na tyhle otázky:
Pak ty kroky naplánujte – co nejkonkrétněji: zapište si je do diáře, nastavte si upomínku, podnikněte cokoliv, co vám pomůže opravdu dostát závazku, který jste si dali. V další fázi a HLAVNĚ naplánované kroky skutečně podnikněte.
Sama mívám problém s tím, že po příjemném a motivujícím nastavení záměrů zaklapnu deník a vrátím se ke starému fungování. Co mi pomáhá, je po plánovacím rituálu rovnou udělat alespoň jeden praktický krok směrem k vytouženému cíli. I kdyby to mělo být nastavení upomínky.
Přesvědčte se, že začít s acro jógou je snazší, než myslíte: díky PDF manuálu Jak poznám, jestli zvládnu acro jógu